WERNIKS to przeźroczysta substancja głównie produkowana na bazie żywic. Ochronna warstwa nadająca barwom połysk oraz głębię. Wybór odpowiedniego werniksu do danej pracy jest sprawą kluczową. Trzeba wcześniej przewidzieć jaki uzyskamy efekt jeśli zastosujemy ten lub inny rodzaju werniksu.
|
|
Oprawa obrazów
Werniks spełnia dwie podstawowe funkcje: funkcję ochronną oraz funkcję estetyczną.
Funkcja ochronna. Chroni oraz zabezpiecza powierzchnię farby przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Inaczej mówiąc położona warstwa werniksu tworzy barierę mającą za zadanie chronić obraz przed kurzem, brudem, otarciami, a także przed szkodliwym wpływem wilgoci i tlenu.
Grupa Media Informacyjne |
|
|
|
Krajobraz jesienny 18x44 cm. |
|
|
Funkcja estetyczna. Jest równie ważna, co ochronna, ponieważ werniksy poprzez swoje specyficzne właściwości, poprawiają brzmienie kolorów, zwiększają nasycenie i świetlistość kolorystyki, ożywiają barwy. Przez co obraz staje się jeszcze bardziej atrakcyjniejszy dla oka.
W zasadzie możemy je zróżnicować, podzielić na trzy grupy: Błyszczące. Dają dużą intensyfikację barw. Powierzchnia obrazu staje się połyskliwa i może niekorzystnie odbijać światło. Matowe. Nie odbijają światła. Dają matowy, satynowy efekt wykończenia. Najlepszym rozwiązaniem są werniksy typu Pół-matowy. Uzyskujemy za ich pomocą pośredni efekt. Dają połysk, ale nie aż tak silny i mocny.
WERNIKSY NATURALNE
- Werniks damarowy. To naturalny werniks. Składa się z żywicy damarowej. Łatwo rozprowadza się pędzlem i dobrze nawilża powierzchnię. Faktura obrazu staje się błyszcząca.
- Werniks mastyksowy. To inny rodzaj żywicy naturalnej. Po wyschnięciu jest błyszczący. Ma tendencje do ciemnienia, pękania i mętnienia.
WERNIKSY SYNTETYCZNE
Są to żywice ketonowe. Dobrze łączą się z powierzchnią farby i także doskonale rozprowadzają się pędzlem. Dawniejsze werniksy ciemniały i pękały. Ale ich nowsze wersje są godne polecenia, jeśli chodzi o nieżółknięcie, a także są wystarczająco elastyczne, by wytrzymać ruchy płótna bez pękania.
WERNIKSY OBRAZÓW OLEJNYCH
Należy pamiętać o tym, że płótna malowane olejami wymagają czasu, aby móc je bezpiecznie powerniksować. Do werniksowania przystępujemy tylko wtedy, gdy obraz jest już całkowicie wyschnięty. Co może trwać od 6 do 12 miesięcy od ostatniego pociągnięcia olejami i dłużej. Nawet do 2 lat. Wszystko zależy od grubości nałożonej farby i jej tłustości (grube impasty, obrazy malowane szpachlą). Mówimy tu o założeniu werniksu końcowego. Przedwczesne położenie werniksu końcowego na niewyschnięty obraz grozi jego uszkodzeniem. Mogą pojawić się głębokie spękania, złuszczenie fragmentów farby. Chociaż pierwsza warstwa farby olejnej na powierzchni wydaje się sucha w dotyku już po dwóch tygodniach, to wewnątrz w strukturze zachodzą długotrwałe procesy wysychania. Olej kurczy się i rozszerza i zbyt wczesne zawerniksowanie nie służy obrazowi. Może spowodować pękanie werniksu, który nie jest tak elastyczny jak farba olejna. Dlatego tak bardzo istotna i kluczową rzeczą jest by należycie wyschnął. Notabene werniks retuszerski może być zastosowany wcześniej, gdy płótno jest suche w dotyku. Taki werniks zabezpieczy lico obrazu do czasu, aż będzie dostatecznie suche, by7 je z powodzeniem ostatecznie zawerniksować.
WERNIKSY OBRAZÓW AKRYLOWYCH
Cecha charakterystyczną farb akrylowych jest to, że schną prawie natychmiast, błyskawicznie. Już na drugi dzień po namalowaniu takiego obrazu można przystąpić do jego zawerniksowania. Do tego typu prac stosujemy odpowiedni akrylowy werniks. Można kupić błyszczący werniks lub matowy. Zmieszać je dla uzyskania pośredniego półmatowego efektu.
WERNIKSY OBRAZÓW
Werniks nakładamy pędzlem (najlepiej specjalnie do tego przeznaczonym). Taki pędzel powinien być szeroki i miękki. Oraz przez natryskiwanie. Część obecnie dostępnych na rynku werniksów zwłaszcza syntetycznych dostępna jest w postaci aerozolu. Jest to bardzo wygodna w użyciu forma aplikacji. Warstwy werniksu rozpylane za pomocą aerozolu mogą być dużo cieńsze niż położone bardziej tradycyjna metodą za pomocą pędzla.
Sama czynność werniksowania powinna odbywać się w pomieszczeniu suchym, ciepłym i co ważne czystym. Bez unoszącego się w powietrzu kurzu, ponieważ sam kurz łatwo przylepia się do Świerzego werniksu. Nie należy werniksować, kiedy jest wilgotno gdyż warstwa werniksu może zmętnieć. Obraz musi być czysty, bez kurzu. Farba zaś zupełnie sucha.
Szerokim, płaskim pędzlem kładziemy pierwszą warstwę werniksu. Nakładamy równymi, spokojnymi pociągnięciami w jednym kierunku. Obraz pozostawiamy na noc do wyschnięcia. Następnie kładziemy druga warstwę pod kontem prostym do pierwszej. Pozostawiamy obraz w pozycji leżącej, aż werniks wyschnie całkowicie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |